- Komerční sdělení -zprávy
HomeRady a NávodyKettlebell jako univerzální pomůcka i do domácího fitness

Kettlebell jako univerzální pomůcka i do domácího fitness

Kettlebell je specifickým cvičebním nářadím. Jak se používá a jaké nejdůležitější výhody má cvičební s ním?

Co je kettlebell

Kettlebell je původně ruský cvičební nástroj, který používala tamní armáda. A to už v éře carského Ruska. Proto se taktéž někdy toto nářadí uvádí pod názvy girja nebo i bulina.

Vzhledem připomíná dělovou kouli s rukojetí. Protože si v anglickém prostředí rovněž povšimli jisté podobnosti s čajníkem nebo konvicí, ujalo se i označení kettlebell, z anglického termínu kettle. A právě to zdomácnělo i v tuzemsku.

Podle některých zdrojů se však podobná cvičební pomůcka neobjevila nejprve v Rusku, ale vůbec poprvé v Asii, uvádí se Čína či Japonsko. Z dnešního pohledu bychom mohli kettlebell zařadit k činkám.

Jak na cvičení s kettlebellem

Kettlebell je velmi variabilním cvičebním nástrojem. Základní technikou je tzv. swing, což je charakteristický houpavý pohyb napodobující kyvadlo. Vychází z kyčlí, pro správné provedení, které je velmi důležité, je vhodné si na samém počátku osvojit tzv. mrtvý tah.

Teprve po dokonalém zvládnutí tradičního swingu je možné se přesunout k pokročilému cvičení s kettlebell činkami. Variabilně lze s tímto cvičebním doplňkem cvičit i dřepy nebo výpady. Výpady lze obměnit také v různých podobách – vzad nebo s výskokem.

Dokonce i při oblíbeném planku najde díky přetažení kettlebell vyžití. Totéž platí pro ruský twist, známý cvik, který se provádí často s rehabilitačními míči, případně se závažím, kterým může být právě i kettlebell.

Ve vhodných variacích nahradíte s jediným náčiním v podobě této činky širokou škálu tradičních cviků z posilovny. Na kettlebellu lze prakticky kompletně postavit celý silový trénink.

K drobným nevýhodám patří to, že při cvičení je nutné si ohlídat správný postoj i optimální provádění jednotlivých cviků. Jinak podstatným způsobem znehodnotíte jejich účinnost.

Proč cvičit s kettlebellem

Kettlebell váš trénink ozvláštní. Díky tomu, že cvičení nebude stereotypní, vás může více bavit. Mnozí navíc při cvičení vyloženě potřebují pocit, že si dávají náležitě „do těla“. A skutečně máloco tento dojem vykouzlí tak jako robustní železná koule.

Cvičení s touto činkou samozřejmě jednotlivé cviky učiní náročnější. Fyzicky nejzdatnější jedinci dokonce kettlebell používají jako zátěž při běhu. Ze cvičení s ním vytěžíte perfektní fyzickou kondici a zvýšení síly i výbušnosti.

Vynikající je i z hlediska toho, že vám nabídne komplexní procvičování. Dáno je to jeho sníženým těžištěm. Využijete ho pro svaly nohou, zadku, břicha, zad, ramen, paží, ale také prsou a rukou. Dokonale si zpevníte také core neboli střed těla.

Kromě toho vám tak tento užitečný pomocník dovolí i účinným způsobem rozvíjet akceleraci, flexibilitu i rovnováhu. Při tréninku samozřejmě spálíte i nadbytečné kalorie. Cvičení s kettlebellem vám tak umožní i úspěšně zhubnout.

Kompletní modelovou řadu oblíbených kettlebellů Lifefit najdete na stránkách českého výrobce – Lifefit.eu.

- Komerční sdělení -PR články

Nejnovější články