Jedna z nejoblíbenějších dovolenkových destinací na světě se spoustou historie, kultury a přírodních atrakcí na objevování – kdo by tuto geniální kombinaci nemiloval? Po odeznění pandemie se turisté vracejí do svých oblíbených destinací nebo si plní tajné sny, ale ne všechny dovolenkové rejnoky jsou z toho nadšené.
Jaké je to být jednou z top destinací pro rekreanty? Havaj by uměl mluvit… Ostrovní stát je zatížen nadměrnou turistikou – a to se stává velkým problémem.
Videa na sociálních sítích ukazují, jak se turisté dotýkají ohrožených tuleňů havajských a chodí po zakázaných chodnících, jako je Diamond Head (který jako odpověď zavedl rezervační systém, aby omezil počet návštěvníků).
Jeden místní starosta Mike Victorino dokonce zašel tak daleko, že požádal letecké společnosti, aby pomohly státu tak, že sníží počet příchozích letů.
Starosta Victorino je zodpovědný za dohled nad druhým největším ostrovem státu Maui – jednu z oblastí, které jsou nejvíce zatíženy zvýšeným zájmem turistů.
Jeho téměř 50 kilometrů nedotčených pláží přitahuje až 300 000 návštěvníků každý měsíc, ale současný počet turistů dokonce přesahuje úroveň před pandemií. Loni hned na začátku letní sezóny jen za první tři dny přicházelo denně 35 000 turistů.
A tento závratný počet je sám o sobě dobrým vysvětlením, proč letecké společnosti neplánují starostovu prosbu splnit.
Obyvatelé Maui mají také svých problémů dost. Nedávno na ostrově zavládlo zděšení po zprávách o nedostatku vody a domácí dostávali například za umytí svého auta či zalévání trávníku pokutu přes 400 eur.
Jiní se zase obávají nového šíření variant COVID-19, které způsobilo, že na některých ostrovech smějí být podniky naplněny jen na 50 procent kapacity.
I tyto události přispěly k nevoli domácích vítat zvýšené počty turistů.
Množství turistů zatěžuje i infrastrukturu, což způsobuje snížení možností zásobování. Všechny restaurace jsou plné, takže lidé musí čekat někdy i více než hodinu až 90 minut, aby dostali stůl. Místní obyvatelé, ale i turisté jsou tak hladoví a nervózní.
Nemluvě o tom, že zaměstnanci restaurací či hotelů pracují mnohem více než trvají jejich běžné směny, a proto jsou unavení a neposkytují takovou úroveň služeb, jakou hosté očekávají.
Havaj přitahuje turisty zejména půvabem svého přírodního prostředí, a proto je ironií, že právě příroda pod tíží proudu návštěvníků trpí nejvíce.

Jednou z pomoci státu Havaj svému cestovnímu ruchu po pandemii byl grand ve výši 1 700 000 eur, který se využije na programy, které budou chránit a revitalizovat havajské přírodní zdroje a životní prostředí.
V současnosti se pracuje na vývoji řešení, která by kompenzovala problémy vyplývající z vysoké úrovně poptávky – například zdvojnásobení poplatků za oblíbené aktivity pro zahraniční turisty či pilotní kyvadlová autobusová doprava, která sníží zatížení poskytovatelů aktivit a veřejné dopravy.
Hosté, kteří se chtějí šnorchlovat ve slavné přírodní zátoce Hanauma na ostrově Oʻahu, budou muset zaplatí 20 eur namísto dosavadních 10.