I když mediace již nějakou dobu existuje, stále se najde řada lidí, kteří o ní dosud neslyšeli. V tomto článku se podrobně zaměříme na to, co mediace rozhodně není a s čím si ji tedy neplést.
Co je pro mediaci charakteristické
Mediaci lze zjednodušeně řečeno charakterizovat jako mimosoudní způsob řešení sporů. Pravdou ale zůstává, že každý člověk si pod tímto slovním spojením představí něco jiného. Pojďme se blíže podívat na to, co mediace není a s čím si ji tedy neplést.
TIP: Vyberte si mediační kurz a naučte se prakticky využívat jednotlivé techniky.
Mediace se nerovná neformálnímu soudu
Někteří lidé si myslí, že na mediaci budou muset přijít s důkazy. A že je následně mediátor bude posuzovat podobně jako soudce a na základě nich rozhodne. Pravdou ale je, že mediátor roli soudce nezastává. Hodnocení důkazů ani svědecké výpovědi zde proto nemají žádné místo.
Mediátor se nestará o to, kdo má pravdu
Mezi základní zásady mediace se řadí pravidlo nestrannosti. To kromě jiného znamená, že úkolem mediátora není posuzovat, která strana sporu má pravdu nebo kdo v minulosti učinil chybu.
Mediace neznamená poradenství
Mediátor svým klientům neposkytuje žádné rady, jak by měli celou záležitost řešit. Správný mediátor neví, jaké řešení by pro dané osoby bylo tím nejlepším. Ani nad tím nepřemýšlí, protože to pro něj není podstatné.
Při mediaci nikdo s nikým nemanipuluje
Mediátor nemá za úkol někoho někam tlačit. Nemá svého klienta přesvědčovat o tom, že druhá strana konfliktu má pravdu. Pokud jej o to někdo požádá, měl by takového klienta jednoduše odmítnout. Manipulace do mediace rozhodně nepatří.
Více informací ze světa mediace najdete na www.kurzymediace.cz.